Струва ли си да знаете в какви акции да инвестирате на борсата?

Инвестициите в капитал наскоро започнаха да привличат все по-голям интерес. От повече от две години се наблюдава забележима тенденция британците да се отклоняват от инвестиране в депозити към инвестиране на фондовата борса. Интересното е, че експертите са на мнение, че тази тенденция тепърва ще се засилва. Това се дължи на явен спад на доверието в нискорисковите форми на инвестиране на Вашите спестявания, което от своя страна е свързано с ускоряване на инфлацията. При сегашните обстоятелства инвеститорите все повече се интересуват от акции и искат да научат как работи борсата.

Прогнозни акции, т.е. кои акции?

Добрата новина е, че акциите на големите британски компании са ориентирани към бъдещето и най-вероятно ще поскъпнат в бъдеще. Индексът FTSE е нараснал с 23% само през последната година, главно благодарение на местните ИТ и биотехнологични компании.

Но какво представляват прогнозните акции? Казано по-просто, това са акции, които обещават добра възвръщаемост през следващата година. Януари винаги е подходящо време за инвестиране в акции, тъй като през този период е най-лесно да се проследи развитието на различни компании през предходната година, поради издаването на междинните годишни финансови отчети.

И така, как можем да разпознаем тези печеливши акции, в които трябва да инвестираме? Най-важното е да разпознаем потенциала на компанията, чиито акции възнамеряваме да закупим. Можем да разделим компаниите на две категории:

  • равномерно развитие – компанията се развива стабилно през предходната година и най-вероятно ще продължи тази тенденция;
  • внезапна възходяща тенденция – компанията беше много стабилна по отношение на приходите и растежа в миналото; въпреки това, поради настоящите обстоятелства (придобиване на нов пазарен сегмент, навлизане на нова марка или продукт, изоставяне на нерентабилен сектор, нов договор), има добри перспективи за бъдещето.

По принцип, акциите от клас B могат да се считат за по-рискови, но и по-доходоносни, докато акциите от клас A са по-безопасни и по-стабилни, но носят потенциално по-малка печалба.

Характеристики на прогнозните акции

Най-добре е да характеризирате прогнозните акции, като дефинирате какво не са. Прогнозните акции не са компания, която:

  • има голям дълг, тъй като дълговете са предупредителен знак за всички видове инвестиции. Нарастващият дълг е първата стъпка към фалита на една компания. Освен това е вероятно една задлъжняла, фалирала компания да не е платежоспособна за своите акционери;
  • изплаща дивиденти на акционерите, които са значително по-високи от печалбите, тъй като това е друга форма на задлъжняване. Компанията емитира акции с висока печалба за своите акционери, като по този начин ги насърчава да инвестират в акциите, за да могат средствата от продажбата им да продължат да работят. Вероятно такава компания ще се възстанови, благодарение на инвестирания капитал на акционерите, но обикновено е точно обратното – парите, получени от акциите, удължават дейността на компанията само за малко и компанията е в процес на колапс;
  • много често емитира акции, тъй като това е още един начин за набавяне на допълнителен капитал, използван предимно от нерентабилни компании. Повече акции означават по-ниска цена, тъй като печалбите трябва да се разпределят между повече акционери.

След като знаем кои акции не са прогнозни, означава ли това, че всички останали обещават по-голяма възвращаемост? И да, и не.

 Как да разпознаем прогнозните акции?

Най-лесният начин да анализирате потенциала на дадена акция е да използвате инструмент като скрийнера на акции. Инструментът позволява да се анализират данните на много компании едновременно и да се изберат тези, които са най-перспективни. Програмата за проверка на акциите в основната си форма е безплатен инструмент, предоставен от Google, който дава достъп до много борси наведнъж.

Ето някои съотношения, които трябва да ни интересуват:

  • Възвръщаемост на капитала (средно за 5 години) (%);
  • Възвръщаемост на капитала(Последната година) (%);
  • Дългосрочен дълг / собствен капитал (Последната година) (%);
  • 5-годишен темп на нарастване на нетния доход;
  • 5-годишен темп на нарастване на нетните приходи.

Ако искаме да инвестираме само в британски компании, първо трябва да стесним търсенето си до Лондонската фондова борса. След това трябва да се заемем с отделните филтри един по един.

Първите две представляват възвръщаемостта на собствения капитал, т.е. колко е спечелила компанията в сравнение с капитала, който е притежавала през последните пет години (средно) или последната година. Например стойността от 20% означава, че компанията е спечелила 20 000 GBP за всеки 100 000 GBP притежаван капитал. По този начин индикаторът елиминира губещи компании или такива, които не реализират достатъчно печалби.

Съотношението LT дълг/собствен капитал е предназначено да елиминира свръхзадлъжнелите компании от нашия списък. Дългът на една успешна компания едва ли ще надхвърли една четвърт от нейния капитал. Все пак може да се зададе стойност от 15-20% за безопасност.

Последните две съотношения представляват печалбите от последните пет години (преди и след данъци). След като стесним търсенето, резултатът ще бъде списък с проспериращи компании, които е вероятно да имат прогнозни акции.

В какви акции да инвестираме?

След стесняване на броя на компаниите трябва да се изберат три до пет най-обещаващи позиции, за да диверсифицираме портфолиото си. Най-добре е да търсите фирма, която е в процес на корекция на акциите, което означава, че акциите са в процес на корекция. Корекцията обаче не трябва да надвишава 20% от спада на стойността; в противен случай говорим за обръщане на тенденцията.

Добре е да обърнете внимание на мненията на експертите, които често не само посочват сектори, в които си струва да се инвестира (тази година са финанси, ИТ и биотехнологии), но и прогнозират развитието на конкретни компании. Решението за инвестиране в акции, взето от начинаещ инвеститор, трябва да бъде продиктувано в 80% от експертни мнения и в 20% от собствени анализи, докато за опитен инвеститор важи точно обратното.

Акции по примера на България и чужбина

много динамично развиващ се разработчик на игри и единствената българска компания, произвеждаща и изнасяща AAA+ игри до момента, беше фаворит на акционерите през последните месеци. Прогнозира се и възстановяването на W.Kruk, чиито акции падат в стойност през последните няколко месеца; въпреки това, поради бързата възходяща тенденция през последните години, общата тенденция е възходяща и предлага възможност за добра инвестиция. Прогнозата на Awbud, компания от строителния сектор, изглежда също толкова добра. В този случай увеличението на цената на акциите се дължи на участието на компанията в голям брой търгове. Тенденцията за Awbud най-вероятно ще продължи да се засилва.

Що се отнася до чуждестранните компании, фаворити са компаниите от Далечния изток. Китайската компания Alibaba (собственик на популярната платформа AliExpress и местния й аналог Taobao) от години отбелязва невероятни печалби. Подобно на EIZO Corp, японски производител на компютърни монитори, който присъства на фондовата борса в Токио. Благодарение на продължаващите инвестиции в хардуер, източноазиатските компании избегнаха срива на компютърния пазар, който засегна европейските и северноамериканските компании през втората половина на 2000-те години и сега са процъфтяващи конкуренти на западните марки.

Въпреки че няма ясен отговор как да инвестирате в акции, спазването на няколко елементарни правила със сигурност ще бъде разумно решение за всеки начинаещ инвеститор. Основното умение е преди всичко способността ни да различаваме ориентираните към бъдещето и обещаващи компании от тези, които не заслужават нашето внимание. Това е способността да изберете правилните акции, които могат да генерират до десет пъти годишния доход за някои щастливи инвеститори. В резултат на това акциите стават друг важен елемент при отговора на въпроса – в какво да инвестираме.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *