Като инвеститор – знаете ли как да останете в безопасност, търгувайки с акции?

Инвестирането на Варшавската фондова борса е един от най-интересните методи за инвестиране в Полша. Освен това е много удобна опция, тъй като можете да получите достъп до борсата през интернет, чрез банкова сметка или подходящ брокер. Но, как да направите сигурни инвестиции на фондовия пазар, така че Вашите действия да донесат очакваните резултати?

Първо, нека обясним какво е борса

Всъщност борсата е всяко място, където можете да купите или продадете определена стока на предварително определени цени. Малко събиране на физическо място, което може да се организира от инвеститори, компании и дори любители. Думата борса популярно се отнася до Варшавската фондова борса, където в допълнение към акции или облигации можете да закупите злато или чуждестранна валута. Това е единствената подобна фондова борса у нас, която има дългогодишна традиция още от първата половина на ХІХ век, когато се е наричала Търговска борса. Тази борса е затворена при избухването на Втората световна война през 1939 г. и е отворена отново едва след политическата трансформация, на 12 април 1991 г. Следователно полската фондова борса в съвременната си форма е сравнително млада институция.

Сега нека видим как работи фондовата борса

Ако искате да знаете как работи фондовата борса, струва си да се отбележи, че това е място, където можете да изпращате поръчки за покупка или продажба. Огромна зона, където обикновено няма проблеми с ликвидността, стига предложената цена да е в границите на котировките.

Всички форми на търговия се извършват по автоматизиран и електронен начин, което означава, че търговецът няма физическо копие на своите активи. Всичко се записва под формата на данни по инвестиционна сметка, в банка, брокерска къща или при брокер.

Също така трябва да запомните, че комисионната за всяка транзакция се начислява от брокер. Това е много важен аспект на търговията, тъй като често крайният успех или провал на търговеца зависи от нивото на начислената комисионна.

И какви са рисковете, свързани с инвестирането на фондовия пазар?

Най-големият риск, свързан с инвестирането на фондовия пазар, е, че стойността на закупените активи може значително да намалее и по този начин търговецът да загуби лъвския дял от инвестирания капитал. Това е инвестиционният риск, който е присъщ на всички операции на фондовата борса. За да минимизирате тези рискове, трябва да изберете транзакции с нисък риск и да зададете лимит, определящ кога даден актив, чиято стойност намалява, трябва да бъде продаден. Загубата на стойност може да достигне 7-15% в сравнение със стойността при покупка.

Следващият вид риск е свързан с комисионна, която всеки брокер начислява. Струва си да запомните, че няма да получите достъп до борсата без помощта на трета страна. Високата комисионна ще убие печалбата на всеки търговец, който възнамерява да извършва чести транзакции, тъй като повечето брокери начисляват комисионна за всяка отделна транзакция.

Така че, що се отнася до инвестирането на фондовата борса, небрежността на търговеца, както и липсата на основни познания и практика представляват най-големия риск. Планирането трябва да започне дори преди да получите достъп до фондовия пазар – чрез сравняване на комисионните, начислявани от различни брокери. Ниските загуби, когато започнете, са първата стъпка към реализирането на големи печалби на фондовия пазар.

Липсата на подготовка и необходимите познания за инвестирането също представлява риск. Финансовите инструменти се влияят от определени фактори – вътрешни, местни и геополитически. За да направите добра инвестиция, трябва да направите обещаваща сделка – или, с други думи, да имате логична стратегия, подкрепена от Вашия опит и личен анализ.

Внимавайте, когато инвестирате или как да направите сигурни инвестиции на борсата?

Инвестирането е сложен процес, така че трябва да започнете, като се научите как да инвестирате. Струва си да се разпределят такива суми за инвестиции, че комисионната да не изяде печалбата (в случая на тези брокери, които имат фиксирани комисионни, напр. 5 PLN на транзакция) или да причини огромни загуби в бюджета на инвеститора.

Едва след началния етап на обучение и натрупване на опит, можете наистина да започнете да инвестирате на фондовия пазар. Учебният процес трябва да включва не само практика, но и теория. Докладите или експертните мнения са изключително полезни, когато правите първите си стъпки като борсов търговец.

Освен това не забравяйте да не инвестирате само в един актив, а да разпределите средствата върху няколко второстепенни. Оптималният брой е пет, защото тогава можете да имате солидно хеджиране чрез разпределяне на риска и в същото време броят на едновременните сделки е толкова малък, че търговецът може да следи всички промени. По този начин можете да сведете до минимум риска от загуба.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *