Къде да инвестираме в сребро?

Среброто беше подценявано от инвеститорите през последните години, особено след икономическата криза през 2008 г., когато започна да се обезценява. Експерти обаче казват, че това може да се промени скоро, главно поради прогнозата за нарастващо потребление в индустрията. Смята се, че инвеститорите, които решат да закупят този метал, трябва да вземат предвид индустриалния му потенциал през следващите години.

Среброто като инвестиция –– Характеристики

Среброто е суровина и бяло-сив метал. Исторически той е бил използван като валута, въпреки че трябва да запомните, че стойността му никога не е достигала тази на златото.

Днес чистото инвестиционно злато струва 80 пъти повече от среброто. Подобна диспропорция е резултат от важността на златото като инвестиционен инструмент – то е много по-популярно, считано за сигурно убежище и много по-широко се купува от инвеститорите. Инвестирането в сребро се счита за рисково, така че след последната световна икономическа криза среброто не е особено популярно сред предприемачите.

 Предимствата на инвестирането в сребро

Среброто обаче има редица характеристики, които го отличават от другите суровини. За разлика от златото, сивата руда се използва широко в индустрията.

Повечето потребителски електроники съдържат сребро. Мобилният телефон има близо един грам сребро, компютърът – няколко грама, а автомобилът – дузина грама. Това означава, че количеството на този метал постепенно намалява, тъй като среброто рядко се рециклира от използвана електроника.

Въпреки че тенденцията за пилеене на невъзобновяеми ресурси изглежда тревожна, тя е и предимство за тези, които възнамеряват да инвестират в сребро. Изчерпването на ресурсите може да доведе до по-високи цени. Трябва да запомните обаче, че ако среброто ще поскъпва, то ще стане това постепенно, в продължение на няколко години.

Къде да инвестираме в сребро?

Най-добре е да купувате сребро в монетни дворове. В момента повечето от тях предлагат богат избор от монети и сребърни кюлчета, които освен рудна стойност често имат и нумизматична стойност. Малки партиди от някои монети правят цените им понякога по-високи от други. Струва ли си обаче да следваме нумизматиката, когато инвестираме в сребро?

Няма ясен отговор на това, тъй като най-често срещаните монети са най-лесни за продажба. От друга страна, монетите с висока колекционерска стойност изискват намирането на подходящ и често частен купувач.

Заложната къща не е място където да инвестирате в злато и сребро. Те често продават претопени монети с несигурно количество метал в сплавта. Ако инвеститор желае да закупи от частен посредник, а не от държавен монетен двор, много по-добро решение е да използва услугите на компании, занимаващи се с инвестиционно злато и инвестиционно сребро.

На какво да обърнете внимание, когато инвестирате в сребро?

Когато купувате сребро, трябва да обърнете внимание дали новопридобитият актив идва от надеждно място. Имайте това предвид, тъй като монетите и кюлчетата може да са фалшиви. Ето защо не се препоръчва да търсите възможности на онлайн търгове или в местни заложни къщи.

Среброто също е метал със значителни колебания в цените, така че трябва да го купувате в подходящия момент, като не забравяте обаче, че рудите не реагират толкова на промените, колкото валутите. Цената на една сребърна монета ще остане същата, дори ако стойността на самото злато е намаляла с няколко процента през последните дни. Следователно трябва да инвестирате в сребро, когато низходящата тенденция продължи известно време. Можете също да закупите сребро по текущия курс за даден ден. Много монетни дворове продават метали по килограмова цена, което означава, че при покупка цената на щамповането на самата монета не е включена или е по-ниска. Това обаче е непопулярно решение сред инвеститорите.

Експертите признават, че среброто не е добър инвестиционен материал през последното десетилетие, но това може да се промени през следващите години. По-нататъшното промишлено потребление и икономическата стабилизация ще бъдат от решаващо значение. Среброто е актив, който не обича големите кризи, но расте спокойно във времена на мир и просперитет. За да инвестирате в тях, трябва да сте оптимист за следващите години.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *